Macska
Kölyökmacskát 10-12 hetes korban kezdünk oltani, az első kombinált oltás a "macskanátha" (calicivírus okozta nátha), fertőző rhinotracheitis és pánleukopénia ellen véd. Három héttel később ismételjük, majd újabb három hét elteltével ajánlott kijáró cicáknál a veszettségoltást beadatni. A macskaleukózis elleni vakcinát is érdemes "rászánni" a cicára, mivel a betegség sajnos nem gyógyítható, csak megelőzni tudjuk. Érdemes a bőr gombás betegségét megelőző vakcinát is kérni, mivel ez emberre is veszélyes bőrfertőzés.
|
Bélférgek elleni kezelések:
A veszettségoltással egy időben szoktuk az állattulajdonost féregtelenítő tablettával is ellátni. Ilyenkor gyakran halljuk, hogy "biztosan nem férges, mert nem sovány", "nem kell tabletta, mert nincs féreg a székletében", "nem jár ki az udvarról úgyhogy biztosan nincs benne", stb. Sajnos ezek nem jelentik azt, hogy a kutya/macska nem fertőzött bélféreggel. Ha nem is jár ki az udvarról, bármelyik családtag hazaviheti a féregpetéket a cipőtalpán, ehhez nem is kell látványos "kupac" kutyaürülékbe lépni. Enyhe fertőzöttség esetén a széklettel csak a szabad szemmel nem látható féregpeték ürülnek, és az állat kondíciója is tökéletes. A rendszeresen alkalmazott féregtelenítő kezeléssel megelőzhető az élősködő nagymértékű elszaporodása, és így a komolyabb problémák.
A bélférgek elleni kezelést kutya- és macskakölykökön is két hetes korban lehet elkezdeni. Érdemes az anyaállatot a vemhesség második felében valamilyen féregtelenítő készítménnyel kezelni, így megelőzhető a kölykök fertőződése. Felnőtt állatoknál háromhavonta javasolt féregtelenítő tabletta adása. |
Bolhák:
A bolhásságot mindenképpen érdemes megelőzni, illetve ha már megtelepedtek a bolhák kedvencünkön, akkor minél előbb kezelni. Bolhacsípésre érzékeny állatoknál már egy-két bolha is komoly allergiás, ekcémás bőrelváltozásokat hozhat létre. Minél régebb óta áll fenn a bolhásság, annál inkább szennyezett a környezet is bolhapetével- ezért van az, hogy hiába fürdetjük le az állatot, néhány nap-hét után a frissen kikelő bolhák újra megszállják a bundáját.
Érdemes jó minőségű, hosszú hatású nyakörvet, nyakbőrbe dörzsölhető cseppet vásárolni és rendszeresen használni, így a probléma megelőzhető. |
Kullancsok:
A Felsőpakony körüli erdőkben sajnos nagyon sok a kullancs. A kullancs elleni védekezésre nem csak azok kell figyeljenek, akik rendszeresen kihordják sétálni kutyáikat. A falu közepén, zárt udvaron élő, nem kijáró állatban is lehet kullancs, hiszen a macskák, kóbor kutyák bundájában, az erdőből behordott tűzifában rengeteg kullancs rejtőzködhet. A legnagyobb veszélyt a babesiosis nevű kutyabetegség jelenti. Ez úgy alakul ki, hogy a kullancsok a vérszívás során apró élősködőket juttatnak a vérkeringésbe. Ezek a vörösvérsejtekben telepednek meg, itt szaporodnak, és elpusztítják a vörösvérsejteket. Jellegzetes tünetei a magas láz (a kutya bágyadt, étvágytalan), kórjelző értékű a sötét, barnás vagy véres vizelet, később sárgaság is kialakul. Előfordul ún. "kis" babesia is, ilyenkor a jellegzetes tünetek hiányoznak, egyszerűen csak "nem az igazi" az állat.
Időben megkezdett kezeléssel a gyógyulás esélyei nagyon jók, későn diagnosztizál esetben máj- vesekárosodások léphetnek fel, illetve el is pusztulhat az állat.
A betegség ellen sajnos nincs védőoltás, jó minőségű kullancs ellen védő készítménnyel (nyakörv, nyakbőrbe dörzsölhető csepp, spray) előzhetjük meg.
Ritkábban előforduló, szintén kullancs által okozott betegség a Lyme-kór (ez ellen van védőoltás!) és a kullancsencephalitis.
Macskán a kullancs egy babesiosishoz hasonló, Haemobartonellosis nevű betegséget okozhat. Szerencsére a Felsőpakony környéki kullancsok ezt a kórokozót nem terjesztik (pillanatnyilag, ez sajnos változhat), így a cicáknak inkább csak kellemetlenséget okoznak a vérszívók, és persze a gazdik se örülnek, ha az ölükbe bújó házikedvenc simogatásakor kullancsokba botlik az ujjuk. A kutyákhoz hasonlóan itt is különböző nyakörvek, bedörzsölők, spray-k között válogathatunk. A nyakörveket nem szívesen ajánlom, mivel ha csak évi egy-két alkalommal is, de okoznak balesetet, felakadhat vele a cica a kerítésre, és ha nem tud kibújni belőle bizony meg is fulladhat. Ha kutya elől menekül amikor beakad valahová a nyakörv, akkor pedig abból lesz a baj hogy utoléri az üldözője. Ha a cica nem csavarog, szinte mindig kerten belül marad, akkor jó megoldás a nyakörv, de a tekergősebb jószágoknak inkább a nyakbőrbe dörzsölhető cseppeket ajánlom. |
Egyéb külső élősködők:
Rühösség
Rühösség minden háziállaton előfordulhat lótól a tengerimalacig. Nagyon ritkán, de emberre is átmehet a fertőzés!!! Bőrbeteg állat közelébe lehetőleg nem engedjünk gyereket, illetve beteg embert, mivel rajtuk könnyebben megtelepednek az élősködők. A rühösség nagyon viszket, az állat sokat vakarózik, szőre foltokban vagy nagyobb egybefüggő területeken kihullik, pörkös felrakódások jelennek meg. Ha a folyamat nem túl kiterjedt, általában jól kezelhető. Az egész testfelületre kiterjedő rühösség kezelése sok türelmet, odafigyelést igényel, és mindig felveti valamilyen, az állatot legyengítő háttérbetegség gyanúját
Legyek
Nyaranta sok panaszt okoznak a legyek. Gyakori hogy a kutyák fülét lepik meg, a fülek szélén nem gyógyuló sebek jönnek létre, amivel egész nyáron kínlódik az állat. Különböző oldatokat, spray-ket tudunk erre ajánlani, sajnos nagyon tartós hatású nincsen, naponta-kétnaponta le kell kezelni az érintett területet.
Nagyon kell figyelnünk nyáron az állatokon lévő apró sebekre is, rendszeresen ki kell tisztítani, fertőtleníteni, nehogy légypeték maradjanak benne! Ha ezek kikelnek a sebben, légynyűvességről beszélünk. A légynyűvek a bőr alatt járatokat fúrnak az állat szöveteiben, fájdalmat, fertőzést, elhalást okoznak. Különösen nagy bundájú állatokon nehéz észrevenni, mire kezelésre kerül, és elkezdjük nyírni a szőrt, sokszor hatalmas területek bukkannak elő ahol a bőr gyulladt, elhalt, alatta nyüzsögnek a "kukacok". Ilyenkor először az élősködőket kell kimosni, kiirtani, utána a sebet kezelni. Sokszor annyira rossz állapotban van a beteg, hogy infúzióra, máj- és vesetámogató gyógyszerekre is szükség van. Ha nagyon nagy kiterjedésű az elváltozás, sajnos a kezelés ellenére is elpusztulhat az állat. Sajnos a kezelésnél nehézséget okoz, hogy távol kell tartani a legyeket a sebtől, ez sokszor szinte megoldhatatlan problémát jelent. |
Gyakoribb betegségek - mire figyeljünk?
Sokszor nehéz eldönteni, hogy kedvencünk csak túl sokat evett, nehezen viseli a meleget, sokat ugrált és elfáradt, stb., vagy valami baja van. Megpróbálunk segíteni abban, mikor kell állatorvoshoz fordulni.
• Bágyadtság, kedvetlenség: ne várjunk vele egy napnál tovább, bármilyen betegség kezdetét jelezheti!
• Orrfolyás, köhögés: szintén érdemes állatorvossal megnézetni ha 1-2 napon belül nem javul.
• Zihálás, nehezített légzés: mielőbbi álatorvosi vizsgálat ajánlott
• Hányás: a kutyák és a macskák is gyakran hánynak. Gyakori hogy a mohón evő állat néhány perccel később kiöklendezi az ételt, majd, immár komótosabban újra elfogyasztja- ez nem túl gusztusos dolog, de nem betegség. Szintén gyakori, hogy az állat füvet, sárgás vagy fehéres, kis mennyiségű, esetleg habos folyadékot hány- ezekkel csak akkor kell foglalkozni, ha több napon át, naponta többször ismétlődik. Ha az állat próbál enni és inni, de rövid időn belül ki is hányja, akkor minél előbb állatorvoshoz kell vinni, ilyenkor felmerül a bélelzáródás gyanúja. Ugyancsak gondot jelent, ha az állat öklendezik, de semmit nem hány ki, hasa pedig kicsit kitelt, puffadt- ezek a tünetek gyomorcsavarodásra utalhatnak. Komolyan kell venni az is ha a hányás véres, illetve ha bélsárra emlékeztető kellemetlen szaga van.
• Hasmenés: ha az állat élénk, jó kedélyű, jó étvágyú, és néhány napig kisé hígabb a széklete, akkor valószínűleg csak valami nehezebben emészthető vagy számára szokatlan ételt fogyasztott, és az állapot magától rendeződik. Ha a hasmenéshez egyéb tünetek (bágyadtság, étvágytalanság, stb.) társulnak, vagy ha néhány nap alatt magától nem rendeződik, akkor állatorvoshoz kell fordulni.
• Erőlködés: ha azt látjuk, hogy kutyánk/cicánk gyakran lekuporodik, erőlködik, mintha székletet vagy vizeletet akarna üríteni, de semmi sem, vagy csak néhány csepp vizelet ürül, ne várjunk, minél előbb keressük fel állatorvosunkat!
• Véres széklet/vizelet: többféle betegség is lehet a hátterében, mielőbbi kezelést igényel!
• Sántaság: Ha az állat le sem teszi az érintett lábát, három lábon közlekedik, illetve ha erősen sántít, mindenképpen érdemes állatorvos véleményét kikérni. Enyhe sántasággal ("bicegéssel") lehet várni néhány napot, hátha magától is rendeződik |
Kölyökállatok tartása - hasznos tudnivalók:
Hogyan szoktassuk meg vele az új helyet?
Érdemes az előző helyről egy rongydarabot vagy játékot elkérni, ami ismerős illatú és megnyugtatja a kis jószágot. Csináljunk neki egy kényelmes, meleg, biztonságos helyet. És persze türelem, szeretet, bátorítás- ne a legelső napon próbáljuk meg szobatisztává és fegyelmezetté nevelni!
Hogyan etessük?
Mindenképpen tájékozódjunk arról, hogy mivel, mikor, hányszor etették, a hirtelen étrendváltás akár komoly hasmenést is okozhat! A néhány hetes kölyök háromszor-négyszer, kis mennyiséget eszik. ez nagyon fontos, mert ha hirtelen teletömi magát, akkor bizony felpuffad, fáj a hasa egy darabig! Féléves kor körül már elég a napi két etetés, egyévesen pedig lassan rá lehet állni a napi egy etetésre. Ezek nem merev szabályok, a kutyák igénye is változó, ha ő néhány hónappal hamarabb vagy később jelzi hogy csökkenthető az etetések száma (ímmel-ámmal eszik, otthagyja az ételt az edény alján), akkor hallgassunk a jelzéseire!
Mikor kezjünk aggódni?
Kölyökállatnál mindenképpen bajt jelent, ha a megszokott kedves, játékos, ugrabugra, jól evő kis állat csak ücsörög, nem játszik, alig vagy egyáltalán nem eszik. Nagyon komolyan kell venni a hányást, hasmenést, mivel minél fiatalabb, kisebb az állat annál könnyebben kiszárad. Általánosságban elmondható, hogy ha egy napon belül nem javul a helyzet mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni, de sokszor jobb ha ennyit sem várunk!
Néhány dolog, ami gyakran megijeszti az újdonsült gazdikat, de teljesen normális:
• csuklás- a kölyökállatok gyakran csuklanak, ez később elmúlik
• álmában remeg, nyüszít: sokszor felnőtt állaton is megfigyelhető, kölyköknél nagyon gyakori. Ők is álmodnak, közben gyakran mozog a lábuk mintha futnának, nyüszítenek, vakkantanak. Baj csak akkor van, ha rohamszerű görcsös remegést látunk. |
• Vissza • |
|
|